امام حسین (ع) : کسی که برای جلب رضایت و خوشنودی مردم ، موجب خشم و غضب خداوند شود، خداوند او را به مردم وا می گذارد.
حدیث
مشاهده خبر

اسپیلبرگ «حاتمی‌کیا»ی هالیوود است

| اندازه قلم     
 
 
ارسال ایمیل print
اسپیلبرگ «حاتمی‌کیا»ی هالیوود است
«پُست» تازه‌ترین ساخته اسپیلبرگ در سی‌و چهارمین نشست «سینما اندیشه» با حضور رضا درستکار و محمدرضا مقدسیان نقد و بررسی شد. ‌

به گزارش روابط عمومی فرهنگ‌سرای اندیشه، سی و چهارمین هفته از نمایش فیلم‌های مطرح خارجی با زبان اصلی و زیرنویس فارسی به فیلم سینمایی پست به کارگردانی استیون اسپیلبرگ و بازی مریل استریپ و تام هنکس محصول 2017 اختصاص داشت. این فیلم پس از نمایش با حضور رضا درستکار منتقد و کارگردان و محمدرضا مقدسیان کارشناس مجری بررسی شد.
رضا درستکار در ابتدای این نشست گفت: حرف زدن درباره این فیلم سهل و ممتنع است. اسپیلبرگ کارگردان بزرگی است که هم شاهکارهایی مثل «فهرست شیندلر» و «نجات سرباز رایان» را در کارنامه خودش دارد و هم فیلم‌های عامه پسندی مثل مجموعه «ایندیانا جونز» را. اما آنچه در همه فیلم‌های او مشترک است، توجه ویژه به فرهنگ، تاریخ و میراث تمدن مدرن آمریکاست. اتفاقی که البته در دو فیلم اخیر او «پل جاسوسان» و «پُست» رنگ بیشتری به خود گرفته. در این فیلم که مستقیما در کلام بازیگران هم هست: «ما می‌خواهیم مردم سالاری را که میراث پدرانمان بوده است حفظ کنیم.»
محمدرضا مقدسیان در ادامه با طرح این پرسش که چرا اسپیلبرگ در زمان حاضر باید این فیلم را بسازد؟، گفت: داستان این فیلم در مورد پنهانکاری است که چهار رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا را تحت تأثیر قرار داد. پنهان کاری درباره نبرد ویتنام. و چیزی که او در این فیلم مد نظر قرار داده آزادی مطبوعات است نه حتی «رسوایی واترگیت» که باعث استعفای نیکسون شد.
این منتقد ادامه داد: جواب به این سوال البته ساده است. این سالها کسی رییس جمهور ایالات متحده آمریکا شده که جریان اصلی مطبوعات ارتباط خوبی با او ندارد. کسی که اصلا اعتقادی به مطبوعات ندارد، عمده بخش خبری‌اش را به حساب توئیتر شخصی خودش برده و درست شبیه به همین سکانس‌های آخر این فیلم دستور داده تا بسیاری از خبرنگاران را به کاخ سفید راه ندهند.
وی افزود: سینمای هالیوود همیشه نسبت به این اتفاقات واکنش نشان داده. واکنشی که نسبت به فیلم اصغر فرهادی در اسکار شد یا همین کمپین آزار جنسی که منجر به سیاه پوش شدن همه بازیگران زن در مراسم گلدن گلاب شد.
درستکار: این موضوع را هم نباید فراموش کنیم که داستان فیلم درباره یک زن است. زنی که در گذر فیلم دچار تحولات عظیمی می‌شود. اسپیلبرگ در این فیلم دست روی دو قطب مهم در سینمای هالییود گذاشته یعنی «زنان» و «آزادی» گذاشته. شاید ایرادی که بتوان به اثر وارد دانست این است که فیلم بیش از آنکه بر واقعیت متمرکز شود، قصد ارایه یک بیانیه اجتماعی مهم درباره ارزش های آزادی را دارد.
مقدسیان در ادامه گفت: اسپیلبرگ در توجه به سیاست‌های هالیوود شبیه به ابراهیم حاتمی‌کیاست. گرچه در بیان این هنری با او قابل مقایسه نیست. برای بیان این ادعا این فیلم را از منظر کارگردانی نگاه کنید. قاب بندی‌ها، دکوپاژها و شیوه تصویربرداری را به دقت بررسی کنید. اسپیلبرگ 71 ساله و پس از ساخت 34 فیلم، هنوز هم به اندازه دوران جوانی برای همه جزئیات فیلم وقت می‌گذارد. اتفاقی که بسیاری از سینماگران حتی جوان ما در همان تجربیات نخستین از آن می‌گذرند.
این منتقد اضافه کرد: ما با یک فیلم کلاسیک و از منظر سینمایی درست روبه رو هستیم. فیلمی که هم در فیلمنامه و هم در کارگردانی همه نشانه‌های استاندارد را دارد و از این منظر حتی می‌تواند به عنوان یک نمونه مورد بررسی قرار بگیرد. گرچه همه این موضوعات را همان ترم یک فیلمنامه نویسی تدریس می‌کنند اما اگر واقع بین باشیم می‌بینیم که فیلم‌سازان اندکی آن را به کار می‌برند.
رضا درستکار در ادامه گفت: به نظر فیلم از همین نقطه ضربه می‌خورد. من تصور می‌کنم آن چیزی که باعث می‌شود در سینما، اکثر منتقدان، فیلمسازان موفقی نشوند همین توجه به چارچوب‌هاست. این فیلم انگار که از روی کتاب چگونه کارگردانی کنیم و چگونه فیلمنامه بنویسیم ساخته شده، اما یک فیلم برای ماندگار شدن، به چیز بیشتر ار مریل استریپ و تام هنکس درخشان و کارگردانی استاندارد دارد.
وی افزود: این فیلم حتی برای امروز ما هم حرف دارد و شبیه به ماجراهایی است که ما در کشور خودمان تجربه می‌کنیم. حتی خودشان و ماجرایی که با «اسنودن» افتاد هم به این اتفاق شبیه بود. مخاطب ایرانی با دیدن این فیلم به این نتیجه می‌رسد که انگار یک بار تاریخ به صورت تراژدی اتفاق افتاده و حالا دارد به تکرار می‌شود. و با اینکه فیلم دیریابی است، بار سینمایی پایینی نسبت به دیگر آثار اسپیلبرگ دارد اما درباره یک مسئله اساسی حرف می‌زند و آن «جعل حقیقت» است. و به من مخاطب و به ویژه به مخاطبی که اهل رسانه است، یک بار دیگر «قدرت رسانه» را یادآوری می‌کند که می‌تواند باعث استعفای یک رییس جمهور شود.
سی و چهارمین نشست سینما اندیشه با پرسش و پاسخ مخاطبان به پایان رسید.
>دسته بندی:اخبار فرهنگسرا, آخرین اخبار, گزارش, اخبار فرهنگسرا, آخرین اخبار, گزارش, خبر مهم, اخبار برگزیده
تعداد بازدید 29 مرتبه امتیاز :
تگ ها:
 
 
 
  نظرات